G190EAN01.3 19 inch SXGA 1280x1024 (AHVA)
Brand: AUO
Model: G190EAN01.3
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 19"
Pixels H X V: 1280*1024
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:13/12 ms
Signal voltage:5V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:89/89/89/89
Color Space:NTSC 72%
Brightness: 330 cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 13.5W
Backlight voltage: 12.0±1.2V
Backlight Life Time:50,000
Physical size : 324(H)×396(V)×15.8(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 1700.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: AUO
Model: G190EAN01.3
Application: -
Model: G190EAN01.3
Model:
G190EAN01.3
G190EAN01.3 - Related Model
Model Version PDF
G190EAN01.3 Ver.0
G190EAN01.3
G190EAN01.3 is a 19.0 inch a-Si TFT-LCD LCD module product introduced by AUO, it is equipped with WLED backlight, including LED driver backlight drive, no touch.The working temperature of this product is 0 ~ 50 ° C, the storage temperature is -20 ~ 60 ° C, and the vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2). Its typical features are: white LED backlight, life is greater than 50,000 hours, including LED drive, terminal formal, surface fog. As an AHVA, constant black display, transmission LCD module product, G190EAN01.3 can provide 330 cd / m2 display brightness 1000: 1 transmission contrast,As well as the viewing angle of 89 / 89 / 89, (Typ.) (CR ≥ 10) (left / right / top / bottom), the optimal viewing angle is full view, and its response time is 13 / 12 (Typ.), Tr / Td) ms. With an 8-bit grayscale signal per pixel, the product can display 16.7M of color and display 72% color saturation (NTSC). The backlight aspect of this product uses the WLED light source (bottom), the service life of the light source is 50K hours, including the LED driver. The G190EAN01.3 features an LVDS (2ch, 8-bit) signal interface, a total of 30 pins, with terminal connections, and a drive voltage of 5.0 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz. This model is used for industrial, medical imaging.