G156HAN05.0 15.6 inch FHD 1920x1080
Brand: AUO
Model: G156HAN05.0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 15.6"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 16.2M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: eDP (2 Lane) eDP1.2
View Angle:89/89/89/89
Color Space:sRGB 100%
Brightness: 500 cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: 12.0±1.2V
Backlight Life Time:50,000
Physical size : 351.84(H)×208.88(V)×4.1/6.5(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 580.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-10 °C ~ 60 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 70 °C
Brand: AUO
Model: G156HAN05.0
Application: -
Model: G156HAN05.0
Model:
G156HAN05.0
G156HAN05.0 - Related Model
Model Version PDF
G156HAN05.0 Ver1.1
G156HAN05.0
G156HAN05.0 is a 15.6-inch LCD module product from AU Optronics Corporation (AUO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It is equipped with WLED backlighting, including an LED driver for backlighting, and is non-touch. The display resolution is 1920 (RGB) × 1080 (FHD), with a 16:9 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. Its display area dimensions are 344.16 × 193.59 (width × height) mm, and its physical dimensions are 351.84 × 208.88 (width × height) × 6.5 (thickness) mm. The surface treatment is hard coating (3H). The product weighs 580g (max.). For backlighting, this product uses WLED-lit side-illuminated light sources, with a lifespan of 50K hours and an LED driver. G156HAN05.0 employs an eDP (2 lanes) signal interface with a total of 30 pins, using terminal connections, and operates at a display voltage of 3.3V (typical). Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60Hz. It operates within a temperature range of -10 to 60°C for operation and -20 to 70°C for storage, and has vibration resistance of 1.5G (14.7 m/s²). Given its sRGB, white LED backlight, lifespan exceeding 50,000 hours, with an LED driver, and eDP1.2 features, this model is recommended for use in industrial and healthcare applications.