G156HAN05.1 15.6 inch FHD 1920x1080
Brand: AUO
Model: G156HAN05.1
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 15.6"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: eDP (2 Lane) eDP1.3
View Angle:85/85/85/85
Color Space:sRGB 99%
Brightness: 300cd/m²
Contrast Ratio:800:1
Power Dissipation: 4.4W
Backlight voltage: 5.0/12.0/21.0V
Backlight Life Time:15,000
Physical size : 205.24(H)×350.66(V)×3.0/5.4(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 380.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: AUO
Model: G156HAN05.1
Application: -
Model: G156HAN05.1
Model:
G156HAN05.1
G156HAN05.1 - Related Model
Model Version PDF
G156HAN05.1 Ver0.1
G156HAN05.1
G156HAN05.1 is a 15.6-inch liquid crystal module product using a-Si TFT-LCD technology, which is fitted with WLED backlighting, including LED driver backlighting, and touchless.The display resolution is 1920 (RGB) × 1080 (FHD), with an aspect ratio of 16 ° 9 (width: height), and pixels are arranged in RGB vertical strips. Its display area size is 344.16 × 193.59 (wide × high) mm, appearance size is 350.66 × 205.24 (wide × tall) × 5.4 (thick) mm, surface treatment is fog, hard coating (3H), and net weight of 380 g (Max.). Backlight aspect of this product uses WLED light source, the service life of the light source is 15K hours, including LED drive. The G156HAN05.1 uses an eDP (2Lanes) signal interface, a total of 30 pins, terminal connection, drive screen voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.Its working temperature is 0 ~ 50 ° C, storage temperature is -20 ~ 60 ° C, and vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2).Based on its sRGB, white LED backlight, including LED driver, terminal flip, surface fog surface, eDP1.3 and other features, this model is recommended for industrial use.