E101AWAJ R0 10.1 inch WXGA IPS
Brand: IVO
Model: E101AWAJ R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:FOG
panel size: 10.1"
Pixels H X V: 1280*720
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 74%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 232.18(H)×241.27(V)×1.39(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 114.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 95 °C
Brand: IVO
Model: E101AWAJ R0
Model: E101AWAJ R0
Model:
E101AWAJ R0
E101AWAJ R0 - Related Model
Model Version PDF
E101AWAJ R0 Ver.00
E101AWAJ R0 is a 10.1-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and touch functionality, with 1 source + 2 gate chips driving the IC. As an IPS product with constant black display and a transmission-type liquid crystal glass, E101AWAJ R0 can provide a transmission contrast ratio of 1000:1 and viewing angles of 85/85/85/85 (Typ.) (CR ≥ 10) (L/R/U/D), with the best viewing angle being full-angle. Its response time is 25 (Typ.) (Tr + Td) ms. Due to the use of 8-bit gray-scale signals per pixel, the product can display 16.7M colors, achieving a color saturation of 74% (NTSC). This product does not have a backlight. E101AWA J R0 utilizes an LVDS (1 channel, 8-bit) signal interface with a total of 40 pins, connected via FPC, and operates at a screen driving voltage of 3.3V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60Hz. It operates within a temperature range of -30 to 85°C and has a storage temperature range of -40 to 95°C. Given its wide temperature tolerance, ability to display in both upright and inverted orientations, and matte surface finish, this model is recommended for use in industrial and automotive display applications.