C101NWTG 10.1 inch WSVGA TN
Brand: IVO
Model: C101NWTG
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 10.1"
Pixels H X V: 1024*600
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:8 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:70/70/50/70
Color Space:NTSC 45%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:500:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: 无背光
Backlight Life Time:
Physical size : 230.52(H)×134.3(V)×1.0±0.1(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 80.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: IVO
Model: C101NWTG
Model: C101NWTG
Model:
C101NWTG
C101NWTG - Related Model
Model Version PDF
C101NWTG Rev.00
C101NWTG is a 10.1-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and touch functionality, and is recommended to use NT51008 + NT52003 driver ICs. The display resolution of C101NWTG is 1024 (RGB) × 600 (WSVGA), with a 16:9 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. Its display area dimensions are 222.72 × 125.28 (width × height) mm, and its physical dimensions are 230.52 × 134.3 (width × height) × 1 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer film, and it utilizes a glass substrate with a thickness of 0.50 + 0.50 mm. This product does not have a backlight. Its operating temperature range is 0 to 50°C, and its storage temperature range is -20 to 60°C. This model is recommended for use in tablets and netbooks.