E102AWF6 R1 10.2 inch IPS
Brand: IVO
Model: E102AWF6 R1
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:FOG
panel size: 10.2"
Pixels H X V: 1920×532(RGB)
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3/5.7/-5.7/18/-11V
Interface Type: LVDS (8bit) +SPI
View Angle:88/88/88/88
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:800:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 255.332(H)×79.05(V)×0.77(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 36.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-40 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 90 °C
Brand: IVO
Model: E102AWF6 R1
Model: E102AWF6 R1
Model:
E102AWF6 R1
E102AWF6 R1 - Related Model
Model Version PDF
E102AWF6 R1 Rev.00
E102AWF6 R1 is a 10.2-inch LCD glass product with a-Si TFT-LCD technology from Dragon Teng (IVO). It has no backlight and no touch. Its typical features are: wide temperature, ultra wide screen, top / bottom, left / right flip display.Its working temperature is -40 ~ 85 ° C, and its storage temperature is -40 ~ 90 ° C. This model is suitable for use in vehicle displays. This product has been binding HX82102-A-LT + HX8689-A-LT driver IC.The E102AWF6 R1 has a display resolution of 1920 × 532 (RGB) and an aspect ratio of > 3: 1 (width: height). Pixels are arranged in RGB horizontal strips.Its display area size is 248.832 × 68.9472 (width × height) mm, and the appearance size is 255.332 (width) × 79.05 (height) × 0.77 (thickness) mm,Hard coating (3H), reflectivity 5.5% (Max.), net weight 36.0 g (Max.), 0.25 + 0.25 mm glass tile substrate. This product has no backlight. The E102AWF6 R1 features LVDS (1ch, 8-bit) + SPI Signal interface, a total of 60 pins, FPC connection, drive screen voltage 3.3 / 5.7 / -5.7 / 18 / -11 V (Typ.) (VCC / VSP / VSN / VGH / VGL). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.