G170ETN02.0 17 inch SXGA 1280x1024 (TN)
Brand: AUO
Model: G170ETN02.0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 17"
Pixels H X V: 1280*1024
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:15/5 ms
Signal voltage:5V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:80/80/70/70
Color Space:NTSC 90%
Brightness: 400 cd/m²
Contrast Ratio:800:1
Power Dissipation: 15.4W
Backlight voltage: 12.0V
Backlight Life Time:50,000
Physical size : 358.5(H)×296.5(V)×12.45(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 1590.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 85 °C
Brand: AUO
Model: G170ETN02.0
Application: -
Model: G170ETN02.0
Model:
G170ETN02.0
G170ETN02.0 - Related Model
Model Version PDF
G170ETN02.0 Ver1.3
G170ETN02.0
G170ETN02.0 is a 17.0 inch a-Si TFT-LCD LCD module product introduced by AUO, it is equipped with WLED backlight, including LED driver backlight drive, no touch.The working temperature of this product is -30 ~ 85 ° C, the storage temperature is -30 ~ 85 ° C, and the vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2).Its typical features are: wide color gamut, DCI-P3, sRGB, wide temperature, white LED backlight, life of more than 50,000 hours, including LED driver, terminal formal, surface fog.The display has a resolution of 1280 (RGB) × 1024 (SXGA), an aspect ratio of 5: 4 (width: height), and pixels are arranged in RGB vertical strips.Its display area size is 337.92 (wide) × 270.336 (high) mm, and its exterior size is 358.5 (wide) × 296.5 (high) × 12.95 (thick) mm,Visual dimension is 341.6 (wide) × 274.0 (high) mm, surface treatment is fog, Hard coating (3H), product net weight 1.59Kgs (Max.).The backlight aspect of this product uses the WLED light source (top), the service life of the light source is 50K hours, including the LED driver. The G170ETN02.0 features an LVDS (2ch, 8-bit) signal interface, a total of 30 pins, with terminal connections, and a drive voltage of 5.0V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz. This model is used in industrial and other products.