A035QN02 VG 3.5 inch QVGA 320x240
Brand: AUO
Model: A035QN02
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 3.5"
Pixels H X V: 320*240
Display Color: 262K
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:10/15 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: Parallel RGB
View Angle:60/60/50/55
Color Space:NTSC 60%
Brightness: 430 cd/m²
Contrast Ratio:300:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: 19.2/21.0V
Backlight Life Time:10,000
Physical size : 55.55(H)×73.05(V)×2.92±0.2(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 31.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 80 °C
Brand: AUO
Model: A035QN02
Application: -
Model:
A035QN02
A035QN02 - Related Model
Model Version PDF
A035QN02 VG Ver1.1
A035QN02
A035QN02 VG (alias A035QN2 V.G) is a 3.5-inch LCD module developed by AUO using a-Si TFT-LCD technology. It is fitted with WLED backlighting, no backlight drive, and touchless. Its typical features are: white LED backlight, up / down, left / right flip display, 2 in 1 FPC, FPC length 29.5mm.Its working temperature is -20 ~ 70 ° C, and its storage temperature is -40 ~ 80 ° C. This model is suitable for applications in industry, handheld terminals, portable navigation finders, digital cameras, digital camcorders.The A035QN02VG display has a resolution of 320 (RGB) × 240 (QVGA) and an aspect ratio of 4: 3 (width: height). The pixels are arranged in RGB vertical strips. It has a display area dimension of 70.08 x 52.56 (wide × high) mm, a viewing dimension of 73.05 x 5.55 (wide × tall) mm, an appearance dimension of 76.9 (wide) × 63.9 (high) × 3.12 (thick) mm, and a net product weight of 31.0 g (Typ.).Backlight aspects of this product uses 6S1P WLED light-emitting side light source, the service life of the light source is 10K hours, without backlight drive. The A035QN02VG features a Parallel RGB (1ch, 6-bit) + SPI signal interface, a total of 67 pins, FPC connection, drive screen voltage 3.3 / 3.3 V (Typ.) (VCI / VDDIO). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.